Захотіли і зробили. Як фінське місто Тампере отримало трамвайну систему

У понеділок, 9 серпня 2021 року у фінському місті Тампере офіційно розпочала роботу трамвайна система. Вона складається з двох маршрутів. №1 з’єднує автовокзал у центрі міста з університетським кампусом та лікарнею, а №3 сполучає центр міста з Хервантою – найбільшим житловим районом Тампере.

Схема маршрутів станом на серпень 2021

Саме проблема сполучення з цим районом стала вирішальною у прийнятті рішення щодо впровадження трамвайного руху. Адже до цього єдиним громадським транспортом в місті були автобуси, які з кожним роком все гірше справлялися з пасажиропотоком і були перевантаженими. За фінськими мірками “перевантажені” означає те, що у салоні з’являються стоячі пасажири.  При цьому у Тампере понад половина поїздок здійснюється на автомобілях, 32% пішки чи велосипедом та лише 16% – громадським транспортом.

Тому громадський транспорт має бути дуже комфортним, щоб стимулювати людей залишати автомобіль вдома. І міська влада вкладає у це багато зусиль і грошей.

Перші ідеї будівництва трамвайної системи у місті були ще у 1907 році, але тоді на заваді стала війна. У підсумку було прийняте рішення розвивати автобусну мережу у місті. До ідеї масового швидкісного транспорту повернулися у 2004 році – тоді розробили проект для системи трам-трейну за прикладом Карлсруе, який включав будівництво тунелю під центральною частиною міста. У 2006 році навіть затвердили транспортну частину генплану міста, яка включала цей проект. Проте у той же час ФінЗалізниця (Ratahallintokeskus) заявила, що вузол Тампере вже перевантажений і не має вільної пропускної здатності для того, щоб додати на нього трамвай. Саме через це дотепер Тампере має слабко розвинене приміське сполучення.

Тому вирішили обрати класичний трамвай і в 2014 році був представлений передпроект. Він передбачав будівництво лінії від Херванти до центру і далі через перешийок до західних районів міста.

Проект 2014 року з двома варіантами траси на перешийку. Східна частина реалізована майже без змін

 Щільність житла та робочих місць вздовж траси трамваю

Ескіз типової зупинки з береговими платформами

Моделювання прогнозного пасажиропотоку на строк до 2040 року без трамваю і з ним (синім – автобус, зеленим – трамвай)

Фінальне рішення щодо будівництва трамваю міська рада Тампере прийняла міською радою 7.11.2016 року 41 голосом проти 25. Цьому передували п’ятигодинні дебати (які були не першими), в ході яких деякі депутати висували найдивовижніші аргументи проти трамваю:

  • суїцидально налаштовані люди будуть кидатися під трамвай
  • глухі не почують трамвай і будуть потрапляти під колеса
  • взимку трамвай буде застрягати в заметах
  • при будівництві постраждають білки-летяги
  • безробітні будуть кататися на трамваї від нудьги і навіть приїжджати для цього з інших міст

Звичайно, проти трамваю були і більш прагматичні аргументи, один з них – це ціна. Загалом проект обійшовся місту у 282 млн євро, що є великою сумою для міста з населенням у 226 тисяч жителів. Проте 30% від суми погодився профінансувати уряд, за умови, що у майбутньому місто буде розвивати в першу чергу райони вздовж лінії трамваю.

У березні 2020 року лінію вже почали випробовувати за допомогою вживаного трамваю з Німеччини, а нові вагони вийшли на обкатку у липні 2020. Впродовж року відбувався тестовий рух, щоб перевірити роботу системи в різних погодних умовах. Навесні 2021 трамваї вже почали брати перших пасажирів.

Трамвай переважно прокладений на відокремленому полотні, лише в деяких місцях має ділянки спільного руху. Зокрема, на центральній вулиці міста тепер дозволений рух лише для трамваїв та автобусів:

Так вона виглядала до цього:

Велодоріжка обходить платформу:

А так виглядає лінія в житлових районах:

Кожен з двох маршрутів має інтервал 7,5 хвилин впродовж дня та курсує до першої ночі в будні і цілодобово у ніч на суботу і неділю. Самі ж вагони були виготовлені у Фінляндії, мають довжину 37 метрів. Салон нових вагонів:

Тим часом у жовтні 2020 року були схвалені подальші плани розвитку трамваю та вже йде будівництво другої черги – через перешийок до району на заході:

Ось так завдяки наполегливій праці жителі Тампере отримали готову лінію за 7 років від появи проекту. Тепер місто має стійку транспортну систему та візію розвитку на роки вперед. 

Санна Марін на святкуванні запуску мережі. Вона була головою міської ради Тампере у 2013-2017 роках та активно відстоювала трамвай. З 2019 року є прем’єр-міністром Фінляндії.

Використані матеріали:

https://fennica.pohjoiseen.fi/ru/2021/08/03/tampere-tram-part1/

https://fennica.pohjoiseen.fi/ru/2021/08/03/tampere-tram-part2/

Лев Іванець спеціально для “Про мобільність”

One thought on “Захотіли і зробили. Як фінське місто Тампере отримало трамвайну систему

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.