Трамвайний ренесанс. Як Берлін розвиває трамвайну мережу

Під час “холодної війни” мур поділив Берлін на дві частини, кожна з яких розвивалася окремо одна від одної. Це відобразилося і на транспорті. Якщо в західній частині міста вирішили відмовитись від трамвая на користь метрополітену, то в східній частині Берліна трамвай продовжував виконувати свою роль у міських перевезеннях. Через це сьогодні трамвай покриває лише половину міста.

Трамвайна мережа на фоні колишніх меж міста

Після падіння муру та об’єднання міста перед міською владою Берліна постало завдання з відновлення міської інфраструктури. Починаючи з 1990-го року почали поступово відкриватися відновлені лінії метро та міської електрички. А у 1995 році запрацювала перша трамвайна лінія зі східної в західну частину міста.

На сьогоднішній день Берлін має 15 машрутів міської електрички та 9 гілок метрополітену, які охоплюють місто й агломерацію. Ці 24 лінії зшивають місто та покривають усі густонаселені райони. 

Однак трамвайна мережа розвивалась не так бурхливо і досі залишається переважно у східній частині Берліну. Але міста є великі плани щодо її розвитку. Вони почали уже втілюються в життя. 

Наприкінці жовтня відкрили нову трамвайну лінію, яка з’єднала ділянку між станціями S-bahn Schöneweide та Adlershof. Її поява є важливою, тому що територія навколо активно розвивається й там уже заселено район на 8 тисяч жителів. На півночі лінія продовжила маршрут М17, з півдня – 63 та 61.

Нова лінія на карті та схема маршрутів

Лінія має довжину 2,7 км та 5 нових зупинок. Загальна вартість будівництва склала 40 млн євро. Проектувати лінію почали у 2015 році, будівництво стартувало навесні 2020-го і тривало півтора року.

Зупинки та вся інфраструктура лінії виглядають дуже лаконічно, але водночас задовольняють усі вимоги до сучасного трамвая: 

  • колія пролягає виділеним полотном, 90% відсотків якого засіяно газоном,
  • зупинки мають платформи та є повністю інклюзивними,
  • конструкція рейок передбачає мінімальний шум.

Найближчими роками заплановано ще декілька розширень мережі. Зокрема, продовження лінії від Центрального вокзалу далі вглиб західної частини міста. 11 серпня цього року вже стартували роботи з її будівництва.У планах – побудова радіальної лінії на південний захід та створення ряду інших продовжень та з’єднань.

Офіційні плани будівництва нових ліній

Також у місті є окремий громадський рух, який послідовно відстоює необхідність ще більш масштабної експансії трамваю. Вона передбачає будівництво мережі колій у всьому місті аналогічно до його східних районів.

Втім, навіть за реалізації найбільш консервативного сценарію на Західний Берлін очікує справжній трамвайний ренесанс. Сподіваємось, що трамвайний бум з Берліну перейде й на Київ, і гасло “Київ – новий Берлін” виправдає себе в цьому аспекті.

Лев Іванець спеціально для “Про мобільність”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.