Лісабон: Зелена Столиця 2020

Стаття описує як Лісабон став одним з європейських першопрохідців сталого розвитку мобільності та міського життя. Місто офіційно визнано Зеленою столицею Європи 2020.

Лісабон – один з першопрохідців, коли мова йде про сталу мобільність і міське життя.

Лісабон отримав звання Європейська “Зелена Столиця 2020”, і не дарма: столиця Португалії вже давно йде до того, аби стати екологічно сталим “Smart City”. Коли Лісабону було присвоєно це звання, експертна група підкреслила ефективність міста в адаптації до зміни клімату, а також в забезпеченні сталості міської мобільності і транспорту.

Лісабон має чітку візію – повернути місто людям. В контексті мобільності це означає обмеження використання автомобілів та надання пріоритету сталим видам транспорту, таким як велосипед, громадський транспорт та пересування пішки.

Ось кілька прикладів:

  • У 2017 році Лісабон запустив систему прокату велосипедів, де електричні велосипеди складали дві третини автопарку, щоб заохотити їздити на велосипеді в більш гористих районах міста.
  • Понад 90% жителів Лісабона мешкають на відстані 300 метрів від зупинок громадського транспорту з високою частотою курсування.
  • У місті одна з найбільших у світі мереж пунктів зарядки електромобілів, тоді як 39% автомобілей міста – електричні.

Переформатування вуличного простору

“Місто хоче навчити своїх громадян, що вуличний простір належить їм, а не лише автомобілям”, – пояснює Пауло Хуманес, віце-президент з розвитку бізнесу та нової мобільності групи PTV, родом з Португалії. “Ось чому вони тимчасово закривають цілі проспекти, щоб витягнути людей на вулиці. А криза COVID-19 зараз навіть пришвидшила зміни в цьому напрямку “.

Як і багато інших європейських міст, Лісабон використовує пандемію для переформатування вулиць. Місця для паркування автомобілів прибирають, а замість них з’являються кав’ярні та ресторани просто неба. Мер Лісабона надав розпорядження встановити загальноміське обмеження швидкості до 30 км/год та розширити мережу велодоріжок до 200 кілометрів до 2021 року.

А використання велосипедів в Лісабоні субсидується: містяни можуть отримати ваучери на 100 євро для придбання стандартних велосипедів, 350 євро на електровелосипеди та до 500 євро допомоги для придбання вантажних велосипедів.

Один з наймаштабніших проєктів для “Зеленої столиці” – створення зони зменшених викидів – ZER в районах Avenida та Baixa, Chiado. В цих локаціях впроваджуються різноманітні заходи, накшталт обмеження доступу для автомобілів та скорочення місць для паркування; розширення тротуарів та створення нових велодоріжок; підсилення громадського транспорту та створення логістичного хабу в центрі.

“Протягом останніх років Лісабон був дуже далекоглядним і орієнтованим на майбутнє”, – говорить Пауло Гуманес, – “Ми в PTV були залучені до багатьох інноваційних проєктів, і місцева компанія EMEL використовує наше програмне забезпечення PTV Visum і PTV Vissim для планування. Вже п’ять років тому ми провели знамените Лісабонське дослідження спільно з Міжнародним транспортним форумом OECD, в рамках якого розглянули питання, як парк автономних автомобілів спільного використання може вплинути на міста, кількість автомобілів, кількість поїздок і автостоянок. Це місто безумовно одне з першопрохідців в Європі, коли мова йде про сталу мобільність та міське життя “.

Джерело: https://blog.ptvgroup.com/en/city-and-mobility/lisbon-green-capital/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.