Чи потрібні Києву човники Kyiv City Express?

У понеділок, 15 березня, офіційно презентували оновлену електричку, яка буде курсувати у човниковому режимі від Бучі через Ірпінь та Коцюбинське до станції Святошин. Вона буде виконувати по 3 рейси у ранкову та вечірню години пік. Разом з іншими рейсами тетерівського напрямку інтервал для жителів передмість складатиме близько 20 хвилин. Це не надто часто, проте в Укрзалізниці обіцяють, що це лише початок великого проекту Kyiv City Express. 

Джерело фото: 44.ua

Та чи гарна ця новина? Для передмість – однозначно: для них будь-яке покращення сполучення з містом є позитивом, особливо у порівнянні з розбитими маршрутками, які втрачають час у заторах. Проте для Києва вигода від таких човників сумнівна: з одного боку, в електричку пересяде частина автомобілістів передмістя, але з іншого боку, значна частина пасажирів на Святошині пересядуть на метро, щоб дістатися робочих місць у центрі Києва. Це створює додаткове навантаження на червону гілку метро, яка й без того перевантажена і працює на межі своєї пропускної здатності.

Для Києва значно корисніші були б діаметральні маршрути, тобто такі, щоб, наприклад, електричка з Бучі йшла через діловий центр міста до Дарниці або навіть до Броварів чи Борисполя. По-перше, завдяки цьому пасажири передмість мали б безпересадковий шлях до робочих місць. По-друге, такі маршрути могли б використовувати і самі кияни для поїздок по місту. Таким чином, з’явилася б альтернативна транспортна система, яка могла б взяти певну частку пасажирів метро на себе.

Проте сьогодні мова про діаметри не йде, адже за компенсацію витрат на курсування човників Укрзалізниця домовляється з кожним населеним пунктом окремо. Відповідно Бучі або Вишневому немає жодного сенсу оплачувати поїздку електрички по території Києва. З їхнього боку достатньо оплатити курсування потягу до найближчого пересадочного вузла, як то Святошин для Бучі або Київ-Пасажирський для Вишневого. А Київ поки не виявляє бажання навіть налагодити належну роботу своєї міської електрички.

Але навіть такий сценарій – це чудово. Чому? Тому що за умови подальшого розвитку проекту та збільшення кількості рейсів човників гостро постане питання перевантаженості пересадочних вузлів. А ні Святошин, ні Вокзальна не мають значного надлишкового ресурсу. І це вже буде саме київська проблема, яку потрібно буде вирішувати, адже на кону стоятиме безпека десятків тисяч людей. Саме в цей момент має зародитися запит Києва на продовження човників до центру міста та далі на лівий берег. А цей запит є ключовим моментом для успішного розвитку Kyiv City Express.

На сьогоднішній день точаться дискусії щодо того, які інтервали технічно можливі для подібної системи у межах існуючої залізничної інфраструктури Києва. Але факт полягає в тому, що на сьогоднішній день передмістя створюють колосальний попит на червону та синю гілки київського метро, і він далі зростає. Відповідно, єдиним шляхом для подальшого успішного розвитку Києва та агломерації є створення швидкісної транспортної системи, яка забрала б цей попит на себе та розвантажила б транспортну систему міста. І не важливо, яким шляхом ми до цього прийдемо, але рано чи пізно час цієї ідеї настане.

Підготував: Лев Іванець

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.