Побажання розробникам Комплексної схеми транспорту Києва

У наших традиціях містобудівного планування і проектування, звичайно, немає таких сучасних інструментів як Концепція інтегрованого розвитку або План сталої міської мобільності, зате є КСТ – комплексна схема транспорту. Це стратегічний документ, який регламентує розвиток транспортної системи будь-якого українського міста. Хоча, зараз мало у кого є актуальна КСТ, але Київ якраз її розробляє. Нам би хотілося дати деякі поради її розробникам. Що ми і поспішаємо зробити.

Якою хотілося б бачити транспортну стратегію Києва?

1) Прагматичною. Хотілося б бачити максимально прагматичну КСТ. У нас дуже обмежені ресурси: грошей вкрай мало і перспективи зростання не такі великі, як би нам хотілося. Крім того, децентралізація створює здорову конкуренцію між містами України і Києву не варто розраховувати на вливання з «союзного» бюджету на об’єкти інфраструктури. Розраховувати можна тільки на себе.

Нам здається, що варто оцінити бюджет розвитку Києва на транспорт, разом з кредитами від донорів, за минулі роки, збільшити його зростанням економіки. Можливо, накинути щось ще, усвідомлюючи, що ми звідкись гроші повинні будемо забрати. Наприклад, з соціалки. І таким чином провести «червону лінію» в питанні можливостей. Кожна лінія і точка на кресленнях в КСТ матиме свою вартість. І кількість ліній і точок у нас повинна бути суворо обмежена.

2) З чіткої пріоритизацією. У КСТ хотілося б бачити справжню піраміду пріоритетів режимів мобільності, виходячи з обсягів фінансування. Є підозра, що ми тільки на словах декларуємо, що пішохід для нас найважливіший, а автомобіль – самий неважливий учасник руху. Боємося, що якщо в КСТ оцінити вартість заходів для кожного з режимів мобільності, то може вийти зовсім дзеркальна картина. Однак, для початку потрібно порахувати: яка сумарна вартість заходів, які КСТ пропонує для пішоходів, велосипедного, громадського та автомобільного транспорту.

3) З м’якими заходами. Крім жорстких інфраструктурних заходів, в КСТ Києва хотілося б бачити пропозиції щодо поліпшення ситуації з допомогою «м’яких» заходів. Наприклад, ІТС, тарифна політика, просвіта і т.п.

4) З індикаторами і поточними показниками. Хотілося б бачити таблицю, в якій перераховані всі основні індикатори, за якими буде відбуватися оцінка всіх сценаріїв розвитку. Ймовірно також, у кожного індикатора повинна бути питома вага. Так, і хотілося б бачити поточні, базові значення кожного з індикаторів.

5) З критеріями оцінки. Для порівняння сценаріїв розвитку нам потрібно розставити пріоритети. Що для нас важливіше – гроші, час, екологія, комфорт? За якими критеріями і з якими їх вагами будуть порівнюватися сценарії?

6) З планом дій. В результаті роботи хотілося б бачити чіткий план дій з розвитку транспортної інфраструктури. Підкреслюємо: не варіативний, а саме чіткий і покроковий, розписаний по об’єктах і років. Нам здається, що це одна з основних задач КСТ Києва.

Якою буде київська КСТ? Вже дуже скоро дізнаємося! А якою б її хотіли бачити ви?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.