Прокомпостуйте квиток! Як працює громадський транспорт в різних країнах

Квитки на кілька поїздок, проїзні та іменні картки – розповідаємо, як розвивається система громадського транспорту в різних європейських містах.

В різних містах України за останні роки почали запроваджувати інтегровані системи оплати проїзду – е-квитки. Оскільки ця практика є досить новою і кожне місто запроваджує її дещо інакше, хочемо розповісти як подібні системи працюють в трьох європейських містах, де цю практику використовують вже довше – можливо, цей досвід може дати цікаві інсайти і для наших реалій.

Отже,до вашої уваги – переклад дослідження Альони Сизової, що розглянула, як реалізована квиткова система в інших країнах, чи є інтеграція різних видів транспорту і програми лояльності для пасажирів – а також зібрала відгуки місцевих користувачів. Подивимось, як вирішують питання оплати проїзду в Берліні, Празі та Амстердамі.

Берлін: в пошуках оптимального маршруту

У Берліні за доставку пасажирів відповідає Berliner Verkehrsbetriebe (BVG). У розпорядженні компанії майже 1500 автобусів, третя за величиною в світі трамвайна мережа і десять ліній метро.

У BVG розроблено свій додаток, в якому можна купити квиток, подивитися всю інформацію про маршрут з навігацією і скористатися послугами спільних поїздок.

“Зараз, коли є додаток, стало набагато зручніше: ти вибираєш, куди тобі треба дістатися. Автоматично прораховується максимально дешевий варіант, показує як і куди їхати, де пересідати “, – розповідає мешканка міста Олена Кельс, -” наприклад, є короткі проїзні, які діють на три станції метро в одному напрямку або на шість зупинок автобуса або трамвая “.

Все місто ділиться на три зони: A, B, C. Залежно від маршруту змінюється і вартість поїздки. “Тарифів дуже багато, але можна купити поїздки онлайн в додатку, що дуже зручно. Якщо зустрічаєш контролерів, то показуєш їм куплений в додатку проїзний, вони його сканують “, – продовжує Олена.

BVG пропонує пасажирам і три варіанти підписки: для літніх, школярів і активних користувачів. В рамках останньої пасажир вибирає, якими зонами буде користуватися, вносить певну плату за один, три, шість місяців або рік і може користуватися всіма видами транспорту без обмеження. Чим довший термін підписки, тим дешевше буде обходитися один день.

Джерело: Facebook BerlKonig

Спеціальні пільги передбачені і для інших категорій учнів, причому не має значення, скільки років особі, що навчається – 18 або 40.

На окрему увагу заслуговує сервіс спільних поїздок BerlKönig, реалізований BVG. Він пропонує «дешеві, спільні та в той же час екологічно чисті поїздки, індивідуальну мобільність на власному автомобілі і майже так само дешевий, як поїздка на автобусі», говориться на сайті оператора. Скористатися послугою можуть пасажири старше 14 років.

Сервіс покриває східну і північно-східну частину Берліна і за вартістю часто не перевищує вартість короткого квитка на метро, ​​який згадували вище. Щоб приєднатися до поїздки, необхідно подати заявку в додатку, причому зробити це можна навіть за кілька місяців.

Перевозять пасажирів на мікроавтобусі, в який поміщається до 6 осіб. Сервіс об’єднує індивідуальні маршрути в один загальний. Чим більше людина приєднається до поїздки, тим дешевше буде проїзд для одного пасажира.

На півдні Берліна діє окремий сервіс для спільних поїздок – BerlKönig BC. Незважаючи на схожі назви, скористатися ним можна тільки в окремому додатку. BerlKönig BC був запущений для того, щоб з’єднати райони з низькою щільністю зупинок з найближчою станцією U / S-Bahn (підземне і наземне метро Берліна). Обов’язкова умова – всі поїздки повинні починатися або закінчуватися біля станцій метро.

Проект BerlKönig реалізований спільно з ViaVan – співдружністю Via і Daimler AG. Via – американський постачальник послуг по організації поїздок і програмних рішень з великомасштабними пропозиціями в Нью-Йорку, Чикаго, Вашингтоні, Амстердамі і Лондоні.

Амстердам: на шляху до екологічного транспорту

В Амстердамі поїздками на громадському транспорті завідує GVB. У 2019 компанія відзвітувала про рекордну кількість пасажирів, перевезених за один день – 938 000 чоловік. Приріст в порівнянні з 2018 роком склав 6,8%. GVB відповідає за метро, ​​автобуси, трамваї і пороми.

У місті активно переходять від дизельних автобусів на електробуси, яких поки в місті тільки 31, але в майбутньому кількість буде збільшено до 75.

Картка для проїзду зветься OV-Chipkaart, і це уніфікована картка, що допомагає оплачувати проїзд на різних типах транспорту по всій країні (включно з потягами та орендою велосипедів). Для зручності пасажирів реалізовано два види карт – іменна та деперсоніфікована. «Іменну треба замовляти на сайті, – розповідає мешканка міста Тетяна Маркелова, «а деперсоніфікована карта доступна всім охочим, проте її не можна поповнити через сайт, тільки через спеціальні автомати».

«Якщо карта іменна і прив’язана до банківського рахунку, то на сайті можна вибрати програму, наприклад, знижка в вихідні дні або в години пік. Там цілі пакети пропонуються, можна вибрати, виходячи зі своїх переваг», – продовжує Тетяна.

Спланувати поїздку можна на сайті GVB, заповнивши спеціальну форму і вказавши місце старту і призначення.

Прага – місто, де ще можна прокомпостувати квитки

Жителі міста можуть скористатися проїзним квитком Літачка (Lítačka), який приймається на будь-якому виді транспорту в межах Праги. Метро, ​​автобуси, фунікулер, трамвай і пороми – все входить в зону дії такого проїзного.

За допомогою Літачкі можна отримати знижки у компаній-партнерів, наприклад, у празької Anytime.

Поповнювати картку можна через термінали або спеціальний додаток, в якому ще доступний вибір тарифу в залежності від маршруту переміщення.

Залишилися в Празі і звичайні паперові квитки. Розповідає Поліна Айдарова, яка відвідала місто в якості туриста:

“Є паперові квитки, які продаються в автоматах, газетних кіосках, інфоцентрах та у водіїв (у водіїв дорожче). Вони розраховані на різний термін дії – від зовсім короткого до довгого. При першому використанні їх треба прокомпостувати. Компостери стоять в транспорті і в метро біля ескалаторів. Ніяких турнікетів та інших обмежувачів немає. До компостеру підходиш самостійно. Компостер друкують на квитку час і дату першого використання.

Катаєшся з прокомпостованим квитком на чому завгодно, включно з електричками всередині міста, поки у нього не закінчиться термін дії. Контроль терміну дії – твоя відповідальність.

Якщо тобі потрібно виїхати за межі Праги, то при покупці квитка на електричку показуєш міської квиток, і тоді приміський тобі продадуть дешевше, за вирахуванням нульової (міської) зони. “

Розрахувати найбільш вигідний тариф можна і на офіційному сайті перевізника, заповнивши спеціальну форму. Діти до 6 років і пенсіонери старше 70 років можуть їздити на громадському транспорті безкоштовно.

Джерело: https://truesharing.ru/tp/26679/

Переклад: Ольга Дяченко.

One thought on “Прокомпостуйте квиток! Як працює громадський транспорт в різних країнах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.