Навіщо існують смуги громадського транспорту та чому не варто в них допускати електромобілі


фото з alltransua.com

Інтуїтивно, думаємо, багатьом зрозуміло, що смуга ГТ робиться через те що в автобусі 60 чоловік, а в автомобілі, в середньому, 1.5, але за цим, насправді, стоїть значно більш прагматичний підхід, аніж просто прагнення соціальної справедливості. Це механізм забезпечення функціонування ринкових відносин в міських перевезеннях.

Справа в тім, що «невидима рука» досконалого ринку працює не завжди. Є цілий ряд припущень, які необхідні для функціонування ринкових механізмів, і один із них – відсутність екстерналій – зовнішніх ефектів від прийняття рішень. Людською мовою: якщо суб’єкт А одноосібно приймає якесь рішення, яке в результаті зачіпає інтереси суб’єктів В та С, і вони не брали безпосередньої участі в прийнятті рішення, це зовнішній ефект. В інфраструктурі екстерналії це часто перш за все шумові та екологічні наслідки реалізації проекту. Наприклад, велика дорога будується недалеко від села, в результаті мешканці отримують додаткове шумове та екологічне забруднення. Ці ефекти обов’язково включаються в cost-benefit analysis проекту.

Тепер повернімося до кейсу зі смугами. Затори створюють саме легкові автомобілі, при чому незалежно від того чи це слабка інфраструктура, чи сильна. В умовах, коли відсутні загороджувальні заходи по ввезенню автомобілів, кількість охочих їхати в комфорті особистого авто завжди перевищуватиме спроможність інфраструктури міста, і регулюється в тому числі й наявністю цієї інфраструктури. Тому, коли група суб’єктів А приймає рішення здійснити поїздку на автомобілях, вони заповнюють інфраструктуру до межі пропускної здатності. Внаслідок цього тривалість поїздки суттєво зростає. Але ж дорога одна для всіх, і нею також користується група суб’єктів В, яка прийняла рішення здійснити поїздку на автобусі. В результаті, суб’єкти В потрапляють в затор, який утворився через бажання групи А їхати на автомобілях.

Група В розплачується своїм часом в дорозі за чуже рішення, саме тому це є екстерналією.

І саме тому смуги ГТ є не стільки заходом стимулювання ГТ, скільки заходом компенсації екстерналій: щоб за рішення однієї групи людей не платила інша.
З цієї точки зору електромобіль є таким самим автомобілем, як і автомобіль ДВЗ: він займає стільки ж місця і перевозить стільки ж пасажирів, а це значить описані вище зовнішні втрати від електричної автомобілізації ті самі, що й від бензинової. Крім цього, сектор електромобілів росте досить швидко і рішення про допуск їх в смуги ГТ дуже швидко вичерпає пропускну здатність цих смуг. Ну і знов же, чому людина яка їде в автобусі має платити своїм часом за те що хтось придбав собі електромобіль?

Ніхто не заперечує, що електрокари це, дуже імовірно, транспорт майбутнього. Просто слід чітко розуміти, що хоча вони чимось краще за автомобілі з ДВЗ, з точки зору ефективності використання міського простору ці дві категорії автомобілів цілком еквівалентні.

5 thoughts on “Навіщо існують смуги громадського транспорту та чому не варто в них допускати електромобілі

  1. Цікава думка. Але група А платить за комфорт ціною палива і витратами на обслуговування свого транспорту. І група А та група Б стоять разом в корку – і вся різниця в ціні комфорту…

    1. А в чому протиріччя? Так, група А платить, і це нормально. Проблема в тому, що за благо для групи А платить також і група Б, а це в корені неправильно.

      1. Група Б платить часом, а група А за комфорт – грошима в прямому значенні. Питання в тому – що цінніше час чи гроші ?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.