Громадський транспорт на водневих двигунах — уже реальність

Фото: Intelligent Transport

На вулицях столиці Ірландії Дубліна з’явилися перші три двоповерхові автобуси на водневих паливних елементах. Вони здійснюватимуть маршрути в агломерації (так званому Великому Дубліні). Про це повідомляє Intelligent Transport з посиланням на Національний транспортний комітет Ірландії.

Розглянута модель автобуса — Wrightbus Street Deck H2 FCEV – виробляється Bamford Bus Company і збирається на їхньому заводі в Галгормі, що знаходиться на околиці міста Баллімена в Північній Ірландії. Один автобус з водневим двигуном коштує 2,4 млн євро. 

“Наша кліматична мета – це зменшення викидів у атмосферу. Для цього добре підходять автобуси з електричними двигунами. Однак такий транспорт підходить для перевезень у містах, а для більших відстаней краще підходять автобуси на водневих паливних елементах”, — підкреслює міністр транспорту Імон Райан.

Генеральний директор Національного транспортного комітету Енн Грем відмічає, що головною метою закупівлі автобусів на водневих паливних елементах є вивчити їхнє використання як громадського транспорту. 

“Автобуси на водневих паливних елементах — це лише одна з технологій, головною метою якої є зменшення викидів в атмосферу. І наше завдання — дослідити, як вона покаже себе на практиці”, — стверджує вона. 

Енн Грем підкреслює, що у найближчі роки комітет планує замовити 680 електробусів, з них 120 електробусів замовлять уже в серпні цього року.

Що таке водневі двигуни і що про них відомо

Вперше двигуни на водневих паливних елементах з’явилися у 1807 році. Їх запропонував французький інженер Ісаак де Рівас. У якості палива він використовував водень, який з’являвся в результаті електролізу води.  Але розробка так і не набула поширення, оскільки газ не так легко отримати і зберігати, як бензин.

Однак наприкінці ХХ століття, коли стала актуальною проблема зміни клімату та забруднення повітря, згадали про винахід Ріваса. Крім того, вони мають кілька переваг над електромобілями:

1) автомобілі на водні заправляються так само швидко, як і автомобілі на викопному пальному

2) вони мають аналогічну більше дальність проїзду, ніж електромобілі 

3) автомобілі на водневих паливних елементах мають низький вуглецевий слід — 2,7 г СО2 на кілометр порівняно з 20,9 г в електромобілів.

Втім на шляху поширення автомобілів на водневих паливних елементах є проблема великих втрат енергії і низький коефіцієнт корисної дії. Він складає лише 38% проти 80% в електромобілів.

Сьогодні розвиток автомобілів на водневих паливних елементах підтримують деякі автогіганти. Наприклад Toyota, яка випустила уже друге покоління моделі на водні — Mirai. У країні вранішнього сонця до 2030 року планують довести до 800 тисяч кількість водневих автомобілів. Інший автомобільний гігант Volkswagen робить ставку на електромобілі. До 2030 року в Німеччині планують збільшити кількість електромобілів до 7-10,5 мільйона.

А як ви думаєте, за яким типом двигуна майбутнє?

Наталія Міняйло спеціально для “Про мобільність”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.